مقاله درمورد کارگاه تهویه مطبوع|40063096

مقاله درمورد کارگاه تهویه مطبوع|40063096|le|dec|کارگاه تهویه مطبوع,دستگاه های جوشکاری,الکترودها,انواع جوشکاری,سیستم های مکانیکی,قوس الکتریکی,جوشکاری با قوس الکتریکی,جوشکاری ذوبی,ژنراتورها,دستگاه های تهویه هوا,دانلود,دانلود مقاله,دانلود تحقیق,دانلود پایان نامه
جوینده گرامی در این پست شما فایل با عنوان مقاله درمورد کارگاه تهویه مطبوع را مشاهده می نمایید.

*کارگاه تهویه مطبوع*

كارگاه تهویه مطبوع (1)

در درس كارگاهی تهویه (1) دانشجویان آشنا می شوند با برخی از كارهای عملی در اجتماع و محیط كار باید با اصول آن آشنا و وارد باشند تا بتوانند از طریق این كارها امرار معاش و امورات زندگی خود را بگذرانند با كارهای در زیر اشاره شده آشنا شویم و آنها هرچه سریعتر یتدگرفته و به مرحله عمل می رسانیم .

1- جوشكاری با برق بر روی سطح صاف (ورق)

2- جوشكاری با برق – روی لوله و اتصال دولوله در سایزهای مختلف با هم

3- جوشكاری با گاز استیلن بر روی صفحه صاف با سیم جوش و بدون سیم جوش

4- جوشكاری با گاز استیلن روی لوله و اتصال دو لوله با سایزهای مختلف با هم

5- سیستم مكانیكی و برقی كولر آبی

6- سیستم مكانیكی و فن كوئل

7- سیستم برق

(1)جوشكاری با برق یا قوس الكتریكی : یكی از روشهای اتصال دائم قطعات به یكدیگر جوشكاری می باشد كه در مقایسه با روشهای پرچكاری ارزانتر و سریعتر بوده و علاوه بر سبكی و عدم تضعیف قطعات كار (بدلیل نیاز به سوراخ در پرچكاری ) را نیز به عهده دارد . جوشكاری عبارتست از یكپارچه كردن مواد فلزی و یا مصنوعی با بكار بردن حرارت تنها جوش ذوبی و یا حرارت و فشار جوش پرسی صورت می گیرد . انواع جوشكاری ها عبارتند از جوشكاری با گاز و برق .

(2) یكی دیگر از روشهای جوش ذوبی جوشكاری با قوس الكتریكی است كه در‌آن حرارت مورد لزوم بوسیله قوس الكتریكی تامین می گردد و قوس الكتریكی تامین می گرددو قوس الكتریكی منبع حرارتی بسیار خوبی برای جوشكاری بوده و بكمك آن می توان در زمان كوتاهی درجه حرارتی را بوجود آورد كه به مقدار زیادی بالاتر از نقطه ذوب اكثر فلزاتی می باشد كه معمولاً در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند (در حدود 4 هزار درجه سانتی گراد ) از مزایای دیگر این روش می توان تمركز حرارت در محل جوكاری ، توان بیشتر و سرعت عمل زیاد آنرا نسبت به جوس اكسی استیلن نام برد .

قوس الكتریكی در نتیجه عبور جریان الكتریسیته از یك فاصله هوایی (بین الكترودو نقطه كار ) ایجاد می گردد . برای این كار لازم است ابتدا سر الكترود كار را لمس كرده و سپس آنرا تقریباً باندازه قطرش از سطح كار بلند نمود برای تشكیل قوس الكتریكی می توان از جریان مستقیم و یا متناوب استفاده نموده .

در مواردی كه از جریان مستقیم برای این منظور استفاده می شود معمولاً قطب مثبت به قطعه كار و قطب منفی به الكترود متصل می شود در این حالت درجه حرارت در قطب مثبت (قطعه كار ) در حدود 600 درجه سانتی گراد بیشتر از قطب منفی (الكترود) می باشد .

از این روش در جوشكاری قطعات ضخیم تر استفاده می شود . در جوشكاری ورقهای نازك بهتر است كه قطب مثبت را به الكترود و قطب منفی را قطعه كار وصل كنند تا حوضچه مذاب كم عمق تر بوده و قطعه كار را سوراخ نكند این روش در جوشكاری فولادهای آلیاژی نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

دستگاههای جوشكاری

جهت تشكیل قوس الكتریكی ولتاژ كم (15 تا 50 ولت ) و شدت جریان زیاد (60 تا 300 آمپر)مورد نیاز بوده و برای تامین آن لازم است كه جریان برق شهر را كه ولتاژ آن 220 ولت می باشد به ولتاژهای مورد لزوم تبدیل نموده وسیله تبدیل جریان ممكن است ترانسفورماتور یكسو كننده و یا یك موتور ژنراتور باشد كه معمولاً بنام دستگاه جوشكاری در شكلهای متفاوت ولتاژی مختلف معرفی می شود در این میان موتور ژنراتور ها و یكسوكننده ها جریان برق مستقیم عرضه كرده و در حقیقت یك نوع مبدل نیز می باشند ولی ترانسفورماتور ها وظیفه تقلیل ولتاژ برق شهر و تامین شدت جریان مورد لزوم را برای تشكیل قوس الكتریكی را بهده دارند در تمام وسایل فوق جریان خروجی قابل تنظیم بوده و مقدار آنرا می توان بر حسب نوع كار تنظیم نمود

الكترودها :

الكترودهای جوشكاری قطعاتی هستند هادی جریان الكتریسیته كه در مجاورت قوس الكتریكی ذوب شده و بعنوان سیم جوشكاری وظیفه پركردن فضای بین قطعات (درز جوش) را بعهده دارند.

جنس الكترود ها بستگی به جنس قطعات اتصال داشته و آنها را می توان به دو گروه بدون روپوش و روپوش دار تقسیم نمود . الكترودهای بدون روپوش نیز به 3 دسته تقسیم می شوند . در موقع جوشكاری با الكترودهای تخت بدلیل تماس مستقیم مذاب با هوای محیط ، اكسیژن و ازت موجود در هوا با مذاب تركیب شده و علاوه بر آن تولد جرقه زیاد نیز می نماید ، بكمك این الكترودها فقط می توان با جریان مستقیم جوشكاری نمود در داخل الكترودهای مغزدار مواد معدنی قرار داده اند كه باعث تثبیت بهتر قوس الكتریكی گردیده و به مقدار زیادی از نفوذ اكسیژن و ازت بداخل درز جلوگیری می كند .

#درصورت هر مشکل ما پشتیبان شما هستیم.