مقاله درمورد چگونگی روش شش سیگما|40063104

مقاله درمورد چگونگی روش شش سیگما|40063104|le|dec|چگونگی روش شش سیگما ,مفهوم شش سیگما,موتورولا,تولیدات,نقص صفر,زیراکس,بوئینگ,شش سیگما چیست؟,هدف کیفی,انحراف استاندارد,میانگین فرایند,دانلود,دانلود مقاله,دانلود تحقیق,دانلود پایان نامه
جوینده گرامی در این پست شما فایل با عنوان مقاله درمورد چگونگی روش شش سیگما را مشاهده می نمایید.

*مقاله درمورد چگونگی روش شیش سیگما*

معرفی روش شش سیگما

مقدمه

در اواسط دهه‌ی 1980، شركت موتورولا (Motorola) تلاشی گسترده برای بهبود كیفیت را آغاز كرد. هدف این شركت دستیابی به نقص صفر در تولیدات و خدمات بود. این عملكرد را كیفیت شش سیگما معرفی كرد و با ایجاد یك سیستم ارزیابی عملكرد را به سوی كسب رضایت مشتری به عنوان هدف اصلی سوق می‌داد. در واقع شركت موتورولا در دهه 80 نوعی از مهندسی را در مدیریت كیفیت جامع به كار گرفت كه به طرح روش‌شناسی شش سیگما منجر شد.

موتورولا، مفهوم شش سیگما را به عنوان هدف اصلی كیفیت در واسط دهه 1980 برگزید. اما این مفهوم و برنامه شش سیگمای ابداعی شركت موتورولا، در سال 1989 یعنی زمانی كه موتورولا اعلام كرد كه تعداد عیوب تولیدات یا خدمات ارائه شده نباید بیش از 4/3 قطعه در میلیون طی 5 سال باشد. به رسمیت شناخته شد.

ضرورتی كه موتورولا را به سمت ابداع روش شش سیگما كشانید قبول این واقعیت بود كه در فضای رقابتی كسب و كار امروز دیگر نمی‌توان صرفاَ با تفكر خطای صفر و برخی راهكارهای عملیاتی به موقعیت رسید. در سال 1998، شركت موتورولا موفق به دریافت جایزه‌ای كیفی مالكولم بالدریچ ،

(Malcolm Baldrige National Quality Award) شد. هدف از اهدای این جایزه، شناخت شركت‌هایی است كه فرضیه با ارزشی را برای سایر شركت‌ها در زمینه‌های مختلف كاری، مطابق مدل معینی درآورند. نوآوری خاص موتورولا كه بیشترین توجه را به خود جلب كرد، برنامه شش سیگما بود. آنچه در این برنامه مورد توجه قرار گرفت این نكته بود كه با توجه به تكنولوژی بسیار پیچیده‌ی امروز، ایده‌های قدیمی درباره پذیرش سطوح كیفی قابلیت لازم را ندارند.

در اوایل دهه‌ی 1990، برنامه شش سیگما در موتورولا ادامه پیدا كرد و به آرامی در سازمان‌های دیگر نیز راه یافت. مدتی بعد، غول‌های اقتصادی ایالات متحده مثل زیراكس، بوئینگ، جنرال الكتریك، كداك، الاید سیگنال و غیره از روش شركت موتورولا پیروی كردند.

برنامه‌ی شش سیگما سبب شد تا طی سال‌های گذشته اكثر شركت‌های ایالات متحده منافع مشتركی را كسب كنند. با اجرای این برنامه شركت الاید سیگنال در سال 1995 ، 175 میلیون دلار و در سال 1997 تقریباَ دو برابر آن مبلغ را صرفه‌جویی كرد. عملكرد جنرالالكتریك(GE) نیز با تمركز برروی اجرای برنامه شش سیگما از 200پروژه در سال 1995، به 6000 پروژه در سال 1997 بسط یافت. جنرال الكتریك اعلام كرد به سبب اجرای این برنامه در سال 1997، 500 میلیون دلار، و در سال 1998، بالغ بر 72 بیلیون دلار، صرفه‌جویی داشته است.

موارد فوق نمایانگر حركت سازمان‌ها به طرف سطوح كاربردی شش سیگما برای صرفه‌جویی‌های میلیارد دلاری از یك طرف و كمك به بالا رفتن ارزش سهامشان از طرف دیگر است. به هر حال، صرفه‌جویی در مبالغ دلاری، كمك می‌كند تا پتانسیل این اصل كیفیت بارز شود.

از دیگر ویژگی‌های برنامه شش سیگمای موتورولا این بود كه فقط شامل متغیرها (ویژگی‌های كمی) نبود، بلكه ویژگی‌های وصفی را نیز در بر می‌گرفت.

دانستن این نكته نیز حائز اهمیت است كه اجرای برنامه 6 سیگما تنها محدود به بخشهای تولیدی نمی‌شود. این برنامه می‌تواند برای هر نوع كسب و كار براساس فرآیندی حتی اگر با یك توزیع نرمال توصیف نشده باشد به كاررود.

شش سیگما چیست؟

سیگما حرف هجدهم از حروف الفبای یونانی و اصطلاحی در آمار است كه به نمایش انحراف از وضع مطلوب( انحراف از استاندارد) می‌پردازد.

شش سیگما یك روش جامع بهبود اثر بخشی سازمانی است كه در درون خود از ساختار برنامه و ابزارهای توانمد مدیریت كیفیت برخوردار است معنای شش سیگما تلاش برای نزدیكی هر چه بیشتر به درجه تكامل و برتری در تولید محصول و با ارائه خدمات است. هدف شش سیگما كاهش انحراف از وضع مطلوب با تغییر‌پذیزی خروجی فرآیند‌هاست به طوری كه حتی با 6 سیگما انحراف استاندارد فرآیند مورد نظر بین حدود بالا و پائین مشخصات فنی قرار بگیرد.

شش سیگما اساساَ یك هدف كیفی با ارزش و متعالی برای هر فرآیندی است. به همین سبب در قالب مباحث قابلیت فرآیند مطرح می‌شود. پروژه‌های شش سیگما را بعنوان پروژه‌های كاهش نرخ خطا تا حداكثر 4/3 نقص در میلیون( با استفاده از تكنیك‌هایی مانند تجزیه و تحلیل آماری، حل مسأله و اصول كیفیت) تعریف كرده‌اند و نقص را هر چیز خارج از رضایت مشتری نامیده‌اند.

اساساَ شش سیگما به عنوان هدف فرآیند كیفیت مطرح است فرآیندهای كیفیت فقط یكی از فاكتورهای كلیدی قابلیت اعتماد محصول است. طراحی برای قابلیت اعتماد از اهمیت بیشتری برخودار است. اگر افراد در سطح مؤثری از كیفیت و طراحی قابلیت اعتماد حركت نكنند، رسیدن به قابلیت اعتماد محصول نهایی در سطح شش سیگما به راحتی امكان‌پذیر نیست.

این برنامه فراتر از اندازه‌گیری تشخیص هویت و تفكیك اقلام مؤثر صرف است. این برنامه شامل اصول مدیریت كاملاَ جدید است و اجرای آن نیازمند اعتماد به تمامی اعضای نیروی كار و آموزش و پرورش آنهاست.( شامل مدیران سطوح بالا نیز می‌شود). یعنی یك فرآیند مدیریت- مشاركتی كه روی مشاركت تمام كاركنان درتمام سطوح تأكید دارد. هدف برنامه انجام كار به صورت كار گروهی است.

هرف اولیة این رویكرد جدید اطمینان از رضایت كلیه مشتریان است فهمیدن مشتری نیازها خواستهایش باید مركز فعالیت‌ها باشد نتیجة ضروری این اصل پذیرش این حقیقت است كه در واقع مشتریان متفاوتی وجوددارند. هر مشتری باید شناخته شود و به نیازهای شخصی و یا امیال و خواسته‌هایش به صورت مناسب رسیدگی شود.

در فرآیند تولید تك‌تك مغایرت‌های محصولات ساخته شده موضوع مطالعه هستند. این مغایرت‌ها دشمن كیفیت‌اند. بطوریكه افرایش این مغایرت‌ها به معنی كاهش تعداد محصولاتی است كه مطابق با مشخصات طراحی شده تولید شده‌اند.

برای ماهش مغایرت‌ها ابتدا باید آن را اندازه‌گیری كرد. یكی از مهترین روش‌ها برای این محاسبه تعیین اندازة آماری استاندارد شده قابلیت تغییر یا پراكندگی بین جامعه آماری داده شده با سیگما است. سیگما در هر فرآنید آماری در واقع عبارت است از انحراف استاندارد از میانه.

فرمول سیگما عبارت است از:

كه در آن:

S= انحراف استاندارد

X= مقدار پارامتر اندازه‌گیری شده

M= میانگین فرآیند

N = تعداد اقلام موجود در جامعه آماری

این حقیقت مدت‌ها قبل تشخیص داده شده بود و كنترل فرآیند آماری(spc ) بطور مشخص برای اندازه‌گیری و كنترل انحرافات محصول در محدودة قابل قبول طراحی شده بود. این تكنیك‌ها كمك می‌كند به قابلیت اكثریات قریب به اتفاق محصولات تولید شده اطمینان كنیم. سپس در این برنامه برای تشخیص و رفع موارد ناقص نامنطبق قبل از تحویل محصول به مشتری تأكید می‌شود.